Przedszkole Publiczne im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie

Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały

ROK ZAŁOŻENIA : 2006
ZAŁOŻYCIEL : MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 57 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W KATOWICACH

Kiedy Pani Lucyna Krzemieniecka przed laty stworzyła postać małego, czupurniastego krasnala nie przypuszczała pewnie, że któregoś dnia stanie się on postacią najbardziej wyjątkową spośród wyjątkowych. to cytat z mojego listu jaki wysłałam pod koniec roku szkolnego 2005/2006 do klikudziesięciu przedszkoli noszących imię takie jak moja placówka : Krasnala Hałabały.
List ten był zaproszeniem dla wspomnianych placówek do współpracy w ramach pomysłu stworzenia Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.
Skąd się wziął pomysł ? Przyznam, że trochę czasu zajęło mi dochodzenie prawdy.
Tworząc w roku szklonym 2002/2003 dokument dotyczący wieloletniego rozwoju placówki zależało nam na tym, by znalazło się tam działanie, które wyróżni placówkę z tłumu. Zrodziła się idea nadania placówce imienia. Decyzja dzieci, nauczycieli i rodziców była zgodna: Krasnal Hałabała. Od tego momentu całe przedszkolne życie toczyło się wokół tego małego mieszkańca dziupli. Pod koniec roku szkolnego 2003/2004, uwieńczeniem obchodów 30-lecia placówki była uroczystość nadania placówce imienia Krasnala Hałabały. Nasz Patron pomaga nam w realizacji misji i wizji, wybranych przez Radę Pedagogiczną programów edukacyjnych, programów autorskich. Krasnal stał się bohaterem programu wychowawczego placówki, uczestniczy w uroczystościach, piknikach rodzinnych, jest członkiem jury konkursów, poznaje z dziećmi najbliższe otoczenie, region, Polskę, stał się obywatelem Unii Europejskiej i świata. Ale zarówno dla nas jak i dla Krasnala było to zbyt mało.
Nie wiem jak Hałabała tego dokonał, ale Pani Agnieszka odnalazła w Internecie kilka placówek, których patronem jest także nasz Krasnal i napisała do nich list. Opowiedziała jej placówka z Rawicza z którą korespondowała wraz z Jarzębinkami przez blisko rok.
Te działania podsunęły mi pomysł, który ujęłam w przedstawionej na konkursie koncepcji pracy spotkanie dyrektorów placówek noszących imię Hałabały
Chcąc zrealizować ten pomysł poprosiłam Panią Agnieszkę, aby odszukała raz jeszcze w Internecie placówki noszące imię Naszego Patrona. Bardzo obie się zdziwiłyśmy, że jest ich aż tak dużo!
Kończył się właśnie kolejny rok szkolny 2005/2006, nadeszły wakacje czas, który sprzyja przemyśleniom. Są one owocne zwłaszcza wśród zieleni i śpiewu ptaków.
Z tych przemyśleń zrodziło się kilka projektów wspólnych dla wielu przedszkoli działań. Ich celem było nie tylko nawiązanie znajomości, która w efekcie doprowadzi kiedyś do spotkania dyrektorów, ale także wymiana doświadczeń, pomysłów, scenariuszy uroczystości, wspólnych , choć na odległość działań, wspólnej zabawie i nauce. Dlatego w listopadzie 2006 roku napisałam cytowany na wstępie list do wszystkich odnalezionych dzięki technice komputerowej placówek. List zaproszenie do współpracy. List stanowiący niejako realizacje pierwszego projektu pod hasłem: HAŁABAŁA NOWINĘ OGŁASZA DO SWOJEGO KLUBU PRZEDSZKOLA ZAPRASZA. W drugim półroczu roku szkolnego 2006/2007 dzięki odpowiedzi kilku placówek na moje zaproszenie możliwa była realizacja także drugiego projektu: HAŁABAŁA GO CI POZNAJE LOGO KLUBU ZNAJOMYM ROZDAJE. W kolejnym roku , choć w nielicznym gronie, ale już wspólnie realizowaliśmy trzeci projekt: HAŁABAŁA ARTYSTA NIE LADA O KONKURSACH WSZYSTKIM ROZPOWIADA. Celem tego projektu było zacieśnieni kontaktów pomiędzy przedszkolami, wzbogacanie doświadczeń dzieci w zakresie działań artystycznych, rozwijanie ich umiejętności i zdolności, rozbudzanie zainteresowań sztuką. Realizacja polegała na zorganizowaniu na placówkach konkursach plastycznych: dla swoich wychowanków, regionalnych czy ogólnopolskich o dowolnej tematyce. Posumowaniem było przesłanie do placówek będących członkami klubu sprawozdań z tych konkursów oj, sporo materiałów i ciekawych pomysłów spłynęło do przedszkoli. Mijający rok szkolny poświęcony był projektowi pod nazwą : HAŁABAŁA KRASNAL ŻWAWY JUŻ GOTOWY DO WYPRAWY. W ramach tego projektu członkowie klubu realizowali edukacje regionalną. Wymiana sprawozdań sprawi, że poznamy kulturę kilku regionów, podsunie nam ciekawe pomysły do realizacji, zachęci do zagłębienia się w regiony. Nasz Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych projektów. Liczba członków od momentu powstania wzrasta systematycznie. I choć są jeszcze takie przedszkola, które do nas napisały ale nie przesłały potrzebnej do rejestracji dokumentacji, oraz takie, które się jeszcze wcale do nas nie odezwały jesteśmy otwarci, czekamy i z radością zarejestrujemy nowych członków. Bo to oznacza nowe pomysły, dobre rady, podnoszenie jakości pracy placówek, a nade wszystko wspaniała zabawę dla dzieciaków. A wspomniane spotkanie dyrektorów.Hm, jestem optymistką, wierze, że nie pozostanie jedynie jako zapis w koncepcji pracy i moje wielkie marzenie. Bo marzenia są po to, by je realizować.

Nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Melania Sobota

Od 2014 r. nasze przedszkole należy do Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.