Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Publiczne im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie

Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały

 

ROK ZAŁOŻENIA : 2006
ZAŁOŻYCIEL : MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 57 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W KATOWICACHKiedy Pani Lucyna Krzemieniecka przed laty stworzyła postać małego, czupurniastego krasnala nie przypuszczała pewnie, że któregoś dnia stanie się on postacią najbardziej wyjątkową spośród wyjątkowych. to cytat z mojego listu jaki wysłałam pod koniec roku szkolnego 2005/2006 do klikudziesięciu przedszkoli noszących imię takie jak moja placówka : Krasnala Hałabały.
List ten był zaproszeniem dla wspomnianych placówek do współpracy w ramach pomysłu stworzenia Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.
Skąd się wziął pomysł ? Przyznam, że trochę czasu zajęło mi dochodzenie prawdy.
Tworząc w roku szklonym 2002/2003 dokument dotyczący wieloletniego rozwoju placówki zależało nam na tym, by znalazło się tam działanie, które wyróżni placówkę z tłumu. Zrodziła się idea nadania placówce imienia. Decyzja dzieci, nauczycieli i rodziców była zgodna: Krasnal Hałabała. Od tego momentu całe przedszkolne życie toczyło się wokół tego małego mieszkańca dziupli. Pod koniec roku szkolnego 2003/2004, uwieńczeniem obchodów 30-lecia placówki była uroczystość nadania placówce imienia Krasnala Hałabały. Nasz Patron pomaga nam w realizacji misji i wizji, wybranych przez Radę Pedagogiczną programów edukacyjnych, programów autorskich. Krasnal stał się bohaterem programu wychowawczego placówki, uczestniczy w uroczystościach, piknikach rodzinnych, jest członkiem jury konkursów, poznaje z dziećmi najbliższe otoczenie, region, Polskę, stał się obywatelem Unii Europejskiej i świata. Ale zarówno dla nas jak i dla Krasnala było to zbyt mało.
Nie wiem jak Hałabała tego dokonał, ale Pani Agnieszka odnalazła w Internecie kilka placówek, których patronem jest także nasz Krasnal i napisała do nich list. Opowiedziała jej placówka z Rawicza z którą korespondowała wraz z Jarzębinkami przez blisko rok.
Te działania podsunęły mi pomysł, który ujęłam w przedstawionej na konkursie koncepcji pracy spotkanie dyrektorów placówek noszących imię Hałabały
Chcąc zrealizować ten pomysł poprosiłam Panią Agnieszkę, aby odszukała raz jeszcze w Internecie placówki noszące imię Naszego Patrona. Bardzo obie się zdziwiłyśmy, że jest ich aż tak dużo!
Kończył się właśnie kolejny rok szkolny 2005/2006, nadeszły wakacje czas, który sprzyja przemyśleniom. Są one owocne zwłaszcza wśród zieleni i śpiewu ptaków.
Z tych przemyśleń zrodziło się kilka projektów wspólnych dla wielu przedszkoli działań. Ich celem było nie tylko nawiązanie znajomości, która w efekcie doprowadzi kiedyś do spotkania dyrektorów, ale także wymiana doświadczeń, pomysłów, scenariuszy uroczystości, wspólnych , choć na odległość działań, wspólnej zabawie i nauce. Dlatego w listopadzie 2006 roku napisałam cytowany na wstępie list do wszystkich odnalezionych dzięki technice komputerowej placówek. List zaproszenie do współpracy. List stanowiący niejako realizacje pierwszego projektu pod hasłem: HAŁABAŁA NOWINĘ OGŁASZA DO SWOJEGO KLUBU PRZEDSZKOLA ZAPRASZA. W drugim półroczu roku szkolnego 2006/2007 dzięki odpowiedzi kilku placówek na moje zaproszenie możliwa była realizacja także drugiego projektu: HAŁABAŁA GO CI POZNAJE LOGO KLUBU ZNAJOMYM ROZDAJE. W kolejnym roku , choć w nielicznym gronie, ale już wspólnie realizowaliśmy trzeci projekt: HAŁABAŁA ARTYSTA NIE LADA O KONKURSACH WSZYSTKIM ROZPOWIADA. Celem tego projektu było zacieśnieni kontaktów pomiędzy przedszkolami, wzbogacanie doświadczeń dzieci w zakresie działań artystycznych, rozwijanie ich umiejętności i zdolności, rozbudzanie zainteresowań sztuką. Realizacja polegała na zorganizowaniu na placówkach konkursach plastycznych: dla swoich wychowanków, regionalnych czy ogólnopolskich o dowolnej tematyce. Posumowaniem było przesłanie do placówek będących członkami klubu sprawozdań z tych konkursów oj, sporo materiałów i ciekawych pomysłów spłynęło do przedszkoli. Mijający rok szkolny poświęcony był projektowi pod nazwą : HAŁABAŁA KRASNAL ŻWAWY JUŻ GOTOWY DO WYPRAWY. W ramach tego projektu członkowie klubu realizowali edukacje regionalną. Wymiana sprawozdań sprawi, że poznamy kulturę kilku regionów, podsunie nam ciekawe pomysły do realizacji, zachęci do zagłębienia się w regiony. Nasz Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych projektów. Liczba członków od momentu powstania wzrasta systematycznie. I choć są jeszcze takie przedszkola, które do nas napisały ale nie przesłały potrzebnej do rejestracji dokumentacji, oraz takie, które się jeszcze wcale do nas nie odezwały jesteśmy otwarci, czekamy i z radością zarejestrujemy nowych członków. Bo to oznacza nowe pomysły, dobre rady, podnoszenie jakości pracy placówek, a nade wszystko wspaniała zabawę dla dzieciaków. A wspomniane spotkanie dyrektorów.Hm, jestem optymistką, wierze, że nie pozostanie jedynie jako zapis w koncepcji pracy i moje wielkie marzenie. Bo marzenia są po to, by je realizować.


Dyrektor Przedszkola
Nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Melania Sobota


Od 2014 r. nasze przedszkole należy do Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.
 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Imieniny